14 C
Tirana
Tuesday, December 1, 2020
No menu items!

Rifshaqet Covid-19 te mishi/ Autoritetet në Kinë ngren alarmin për importet nga Brazili

Autoritetet në Kinë kanë gjetur sërish përhapje të virusit Covid-19 në paketimin e viçit brazilian në Wuhan. Më 12 nëntor autoritetet thanë se kishin zbuluar praninë e një koronavirus të ri në paketimin e një sasie mish viçi të importuar nga Brazili. Në një deklaratë, Komisioni Komunal i Shëndetit në Wuhan konfirmoi se ata kishin gjetur tre mostra pozitive në paketimin e jashtëm të viçit brazilian të ngrirë, pa kocka. Kjo vjen si sfida e fundit për qytetin kinez me 11 milionë banorë, i cili më parë e kishte deklaruar veten të ‘shëruar’ nga koronavirus.

Pas një hetimi të mëtejshëm, u zbulua se mishi i lopës ishte importuar nga një fabrikë në pronësi të Marfrig Global Foods S.A., e cila është një firmë braziliane. Kina ka rritur testimin e ushqimeve të ngrira si pjesë e fushatës së saj të fundit në të gjithë vendin. Javën e kaluar, vendi raportoi një rast të ri të koronavirusit pasi një punëtor doli pozitiv në provincën e Tianjin. Sipas autoriteteve, infeksioni është gjetur në paketimin e një mostre të ngrirë të mishit të derrit të importuar nga Bremen, një qytet në Gjermaninë veriperëndimore.

Për të theksuar është fakti se edhe Shqipëria është një nga vendet që importon sasi të konsiderueshms të produkteve dhe nënprodukteve të mishit me origjinë nga Brazli si dhe Argjentina. Ndaj konsumatori duhet të jetë i vëmendshëm për çdo produkt që blen në market të cilat kanë origjinë nga vendet e Amerikës së Jugut.

Qendra Alert / Alert.al

*Marrë nga: Republic World

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Kalaja: Qeveria e shkëputur nga realiteti, ka banorë në çadra të infektuar me covid-19

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe...

1 vit nga tërmeti, Aulon Kalaja: Mungon drejtësia për 51 jetët e humbura, asnjë banesë e ndërtuar në Thumanë

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe pandemia e covid-19. I ftuar...

Covid-19, pedagogu Ilir Pecanikaj: Shifrat e MSH janë fiktive, qeveria mbulon humbjet e saj

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, pedagogu i departamentit të Shëndetësisë në PD Ilir Pecanikaj ka folur për pandeminë e...

Papërgjegjshmëri për orët shtesë të inspektorëve të Covid-19, AKU luan “ping pong”, fajson dhe drejtoritë rajonale

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit “luan ping pong” me inspektorët që janë pjesë e Task-Forces qeveritare për përballimin e situatës së Covid-19, ndërkohë që ende...

Ngjarja historike/ Për shqiptarët në ditë të vështira, filantropi Lazim Destani i dha zë Festivalit mbarëkombëtar për 80-vjetorin e Pavarësisë

Pas vitet 1990 kanë qenë mjaft të vështira për kombin shqiptar. Në njerin krah Shqipëria po dilte nga regjimi diktatorial, lufta për pushtet ishte...

More Articles Like This

- Advertisement -