Menu

Zvicra e shqiptarëve eliminon Francën nga Kampionati Europian

Zvicra ka bërë befasinë duke eliminuar Francën nga Kampionati Evropian.

Kampioni i Botës ishte në avantazh prej 3 – 1, por Zvicra ia doli ta barazoi rezultatin në 3 – 3, duke dërguar ndeshjen në kohën shtesë dhe më pas fituan duke u treguar më të saktë nga pika e bardhë e

Zvicra kaloi fillimisht në avantazh përmes Seferovic, që shënoi me kokë pas asistimit të Zuber (15′), rezultat me të cilin edhe u mbyll pjesa e parë.

Zvicra kishte rastin e artë të dyfishonte avantazhin, por Ricardo Rodriguez dështoi nga pika e bardhë (55′). Me këtë humbje të penalltisë, Franca ndryshoi duke sulmuar me të gjitha forcat.

Karim Benzema barazoi rezultatin duke marrë me klas topin nga Kylian Mbappe (57′). Pas vetëm dy minutave, Benzema shënoi prapë pas asistimit të Griezmann (59′).

Franca nuk u ndal me kaq dhe gjeti golin e tretë përmes Paul Pogbas, që realizoi eurogol nga distanca (75′). Shpresat e Zvicrës pavarësisht këtyre golave nuk u shuan dhe ngushtuan me anë të Seferovic (81′).

Në fundin e ndeshjes, mesfushori shqiptar Granit Xhaka asistoi për mrekulli te Gavarnovic (90’), që realizoi gol të bukur, dhe për pasojë ndeshja shkoi në shtesë.

Në 11-metërsh më të mirë u treguan më të mirët zviceranët duke shënuar të gjitha penalltitë, kurse tek Franca dështoi Kylian Mbappe. Zvicra në çerekfinale do të përballet me Spanjën.

Related Posts

LEAVE A COMMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed