Menu

Ekonomi

Çmimi i miellit dhe i gazit më i lirë se në muajin mars, furrat e bukës mbajnë çmimin 100 lek pa peshë të përcaktuar

Një nga temat më të diskutuara në kuadër të rritjes së çmimeve, ka qenë ai i bukës. Në vitin 2021, furrat e bukës e çuan çmimin e bukës masive në 90 lek për bukë, për një peshë që askush nuk e di sa është me saktësi, dikush 800 gram (në raste shumë të rralla), shumica 700 apo edhe 650. Për shkak të konfliktit në Lindje, fundi i muajit shkurt dhe fillimi i marsit 2022, sollën rritje të menjëhershmë të drithrave në bursë, e cila u reflektua edhe në tregun tonë e për pasojë, prodhuesit e bukës menjëherë u lëshuan të rrisin çmimin e bukës edhe 10 lek të tjera. Pra, 100 lek një bukë, 600, 700 dhe rrallë herë 800 gram. Kur ndodhi kjo rritje në muajin mars, furrat e bukës furnizoheshim me miell, i cili kishte çmimin 85-87 lek për kilogram. Ndërsa sot, ato po furnizohen me 75-78 lek mesatarisht. Kjo rënje e çmimit të miellit pritet të vijojë, për shkak të situatës së krijuar javët e fundit, pra lejimit të eksportit të drithrave nga Ukraina, gjë që ka ndikuar direkt në rënjes në bursa e do të vazhdojë të bjerë. Por, kjo ulje duket se nuk ka gjasë të reflektohet te konsumatori. Ndërkohë, që  nuk duhet harruar se në muajin mars, një litër gaz shitej 100 apo 110 lek, sot është mesatarisht 72 lek.

Në kohët kur do të vendosej për rritjen e çmimit të bukës, menjëherë furrtarët e organizuar në një shoqatë, ose një pjesë e tyre, u mblodhen e bënë llogaritë, që sipas tyre, kjo duhet të ndodhte. Ndërsa sot, as nuk mendojne që disa kosto u ulen, përfshirë lëndën bazë, miellin, por edhe çmimin e gazit. Kjo nuk do të ndodhë as në ditët në vijim, kur çmimi i miellit do t’ju shkojë në furra me 70 apo edhe 65 apo 60 lek për kilogram, nëse nuk nisin kontrollet e menjëhershme të Tatimeve, të Inspektoritit Shtetëror të Mbikqyrjes së Tregjeve, apo nëse ndodh që Bordi i Transparencës, të vendosë çdo javë një çmim për shitjen e bukës, duke e përcaktuar qartë çmimin për kilogram apo 100 gram bukë. Në të kundërt, furrtarët do të vazhdojnë të abuzojnë duke mos e ulur çmimin, duke mbajtur të rritur marzhin e fitimit dhe jashtë çdo kontrolli. Vlen të theksohet se, me 1 kv miell që sot kushton mesatarisht 7500-7800 lek, prodhohen 180 bukë, që shiten 18000 lek në total. Duke llogaritur dhe çmimin e gazit, apo të energjisë, që furrat e bukës e paguajnë sa abonentët familjar, fitimi i tyre është 100 për qind. Ata që vuajnë janë konsumatorët, shumica e të cilëve, produkt të parë për ushqyerjen kanë bukën.

Qendra ALERT

Foto / Video - Prezantohet në Berlin makina elektrike gjermane, pronë e familjes Destani. ND Group e Nazif Destanit, tashmë dhe në industrinë e automobilizmit

BERLIN – Familjes Destani nga Tetova e Maqedonisë së Veriut i shtohet dhe një tjetër kompani në mes te markave të njohura si Ecolog International apo EcoCare, pjesë e ND Group. “Next e.GO Mobile” është kompania më e re e familjes së Lazim Destanit, e cila dy ditë më parë ka prezantuar në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin, veturat e para elektrike. Megjithëse “E.Go” prej disa kohësh kishte hapur sallonin e parë në Dyseldorf, zyrtarizimi i markës në pronësi të miliarderit Nazif Destani, djali i Lazim Destanit, dhe prezantimi zyrtar është bërë dy ditë më parë.

Në praninë e e mediave gjermane dhe shumë personazheve të njohura të botës së artit e kulturës, u zhvillua ceremonia e prezantimit në makinës “e.GO”, ku padyshim spikati futbollisti i njohur braziljan, Neymar, i cili është dhe imazhi zyrtar për vitin 2022 i këtij modeli. Kompania Next.e.GO Mobile SE, prodhuesi gjerman i automjeteve elektrike, ka njoftuar se, ka nënshkruar një partneritet global me NR Sports, përgjegjës për menaxhimin e futbollistit Neymar Jr, ambasador i modelit të quajtur “e.wave X” për vitin 2022.

Grupi ND dhe familja shqiptare Destani hynë në industrinë e makinave elektrike në vitin 2020 ngë Gjermani dhe për një kohë mjaft të shkurtër zgjeruan investimet e prodhimin, çelën sallonin e automjeteve, nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me shtete të ndryshme anëtare të BE-së për të investuar dhe zgjeruar kapacitetet e tyre të prodhimit të makinave elektrike, ku do ndërtohen fabrikat qindra milionë euroshe, ndërsa tani e prezantuan zyrtarisht produktin e tyre më të ri.
Duke qenë se Grupi ND është kurdoherë në vijën e parë përsa i përket përshtatjes me nevojat e tregjeve dhe të konsumatorëve, duket se bëri që të futet dhe në industrinë e makinave elektrike, e cila janë e ardhmja e afërt.
Grupi ND, me kompanitë e saj Ecolog, EcoCare, Next e.GO Mobile e shumë të tjera të shtrira në gjithë botën, janë pronë e familjes së filantropit dhe biznesmenit të njohur Lazim Destani, i njohur për bamirësitë e tij, për ndihmat për shqiptarët në trojet tona, si dhe një ndër aktivistët më të mëdhenj në çështjeve kombëtare dhe shqiptare.
Prezantimi zyrtar i makinës elektrike pronë e familjes së tij, nuk mund t’i shpëtonte as vetë Z.Destani, i cili padyshim s’kishte si të mos shprehte kënaqësinë e tij për këtë arritje të bizneseve të familjes së tij.

Një prezantim të detajuar të kompanisë dhe modelet e makinave, mund t’i gjeni dhe në linkun e mëposhtëm, që është dhe faqja zyrtare.
https://www.e-go-mobile.com/en

Alert.al

 

Rritja e çmimit të naftës, Shoqata e Hidrokarbureve: Po na sulmoni në mënyrë pa të drejtë, jemi në luftë

Shoqata e Hidrokarbureve reagon për herë të parë për rritjen galopante të çmimit të naftës dhe gazit në vend. Ajo bën me dije se furnizuesit e karburantit kanë rezerva 90 ditore sipas ligjit, por çmimi nuk mund të fiksohet ditën që hidhet në treg kjo sasi.

Sulmet e qytetarëve i konsideron të pa drejta dhe pa një analizë konkrete, duke theksuar se jemi në situatë lufte. Më poshtë, sqarimi që jep Shoqata e Hidrokarbureve për rritjen e çmimeve:

  • Se pari furnizimi i tregut eshte i garantuar per vete pergjegjesine e operatoreve perpara konsumatorit jo vetem me rezervat ligjore 90 ditore por dhe ne vazhdim pasi operatoret e kesaj fushe qe ne fillimin e kesaj krize kane arritur te shkepusin furnizimin nga kompani qe burimet i kishin nga Rusia drejt atyre kompanive qe kane burime nga vende te tjera kryesisht arabe.
  • Se dyti cmimet nga bazat grosiste dalin cdo dite me bursen korente dhe marrin rritje graduale te koordinuar me rezervat qe ka gjendje ne pikat e karburantit me furnizimin e ri por fatkeqesisht rritja e cmimeve ne burse javen e fundit ka qene galopante (sqarojme se rezerva tre mujore qe mbahen si mbas ligjit eshte gjithnje ne depo fizikisht por cmimi kurre nuk mund te mbyllet ose fiksohet vetem ne diten qe hidhet ne treg per konsum).
  • Se treti cmimet vertete kane arritur rekord historik dhe krahasohen me krizen e viteve 70te por kush deshiron vertete te kuptoj qarte qe jemi jo ne nje krize por ne nje lufte ne zemer te eksportit boteror te karburanteve dhe sic mund te kemi akoma rritje ashtu mundet qe situata dhe te qetesohet. Ne afat shkurter 3-4 muaj me shume siguri eshte, se presioni do rritet mbi vendet e Opec per te hedhur ne treg sasite e munguara te Rusise, keshtu qe kompanite boterore dhe si rrjedhoje edhe ato shqiptare do gjejne rruge dhe marredhenie te reja e cila do sjelli stabilizimin e çmimeve.

Qendra Alert/Alert.al

Krifca në eventin për bujqësinë në Francë, mbështetje e BE-së ndaj Shqipërisë

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka marrë pjesë në sallonin ndërkombëtar të bujqësisë në Francë, eventin bujqësor më të rëndësishëm në botë. Me një agjendë të ngjeshur takimesh me aktorë kyç të sektorit të bujqësisë, blegtorisë dhe ushqimit, Ministrja Frida Krifca bisedoi edhe me ministrin e Shtetit për Europën, Clement Beaune lidhur me mbështetjen e Francës për Shqipërinë.

Beaune shprehu vlerësimin për Shqipërinë në hapat e duhur që ka ndjekur për adoptimin e praktikave më të mira të prodhimit bujqësor, përafrimin e legjislacionit me atë të Bashkimit Europian dhe rritjen e prezencës së produktit shqiptar në tregjet europiane. Beaune gjithashtu garantoi ministren Krifca për mbështetjen franceze në rritjen e tregtisë ushqimore mes dy vendeve. Në këtë kuadër u diskutua dhe për iniciativën e ministrave të bujqësisë së BE-së për të aktivizuar mekanizmin e përgjigjes ndaj krizave në tregje dhe çmime të produkteve agroushqimore me anë të të cilit nëse do të nevojitet do të asistohen edhe vendet kandidate.

Krifca theksoi rëndësinë e partneritetit me Francën për adoptimin e teknologjive eficente në prodhimin bujqësor dhe blegtoral si dhe kërkoi rritjen e angazhimit francez në Shqipëri për investime në fushën e bujqësisë dhe rritjen e shkëmbimeve tregtare.

Qendra Alert/Alert.al

Lakrat nga Elbasani në Ukrainë/ Çdo vit fermerët eksportonin mijëra ton lakër

Lufta në Ukrainë dita ditës po jep ndikimet e saj negative në çdo vend të botës, qoftë edhe në një vend të largët si Shqipëria.

Fermerët e njësisë administrative Shirgjan në Elbasan, prej shumë vitesh eksportojnë prodhimet e tyre bujqësore në drejtim të Ukrainës. Ky vend ka qenë kyç në marrjen e prodhimeve bujqësore të kësaj zone, por duket se ditët e fundit fermerët po përballen, jo vetëm me uljen e kërkesës për eksport në drejtim të Ukrainës, por edhe me një rënie të menjëhershme të çmimit të prodhimeve. Kjo, sipas tyre, mund të çojë në mbetjen stok të të gjithë prodhimeve bujqësore. Çdo vit zona bujqësore e Elbasanit eksportonte drejt Ukrainës më shumë se 5 mijë ton lakër Brukseli. Nëse shtojmë më pas këtu edhe prodhime të tjera bujqësore si kungulli, speca apo domatja, dëmi që i vjen kësaj zone është shumë i madh. (Tch)

Qendra Alert/Alert.al

Nga 7 marsi, aplikimet për rimbursimin e TVSH-së vetëm online

Nga data 7 mars 2022, çdo kërkesë për rimbursimin e TVSH-së do të bëhet vetëm online, përmes Platformës Dixhitale të Rimbursimit të TVSH-së.

Drejtoria e Pёrgjithshme e Tatimeve, e cila ka vënë në dispozicion udhëzuesin, orjenton tatimpaguesit hap pas hapi për mënyrën sesi duhet të përdoret platforma online e rimbursimit.

Sipas DPT-së, një nga objektivat parësorë, që do të realizojë përdorimi i platformës digjitale është eliminimi përfundimtar i kontakteve fizike me punonjësit e administratës tatimore, duke eliminuar çdo mundësi abuzimi, si edhe çlirimi i tatimpaguesve nga dokumentet në letër dhe nga koha e pritjes.

Falë automatizimit të sistemit, platforma digjitale e rimbursimit të TVSH-së do të garantojë transparencë të plotë në trajtimin e kërkesave sipas radhës, duke mundësuar në kohë reale përmes numrit të referencës edhe gjurmimin e statusit të aplikimit nga vetë tatimpaguesi, nё llogarinё e tij nё e-Filling.

Konkretizimi i këtij projekti të rëndësishëm në funksion të tatimpaguesve vjen si angazhim i pakthyeshëm i qasjes që Administrata Tatimore
ka për modernizimin dhe digjitalizimin e shërbimeve publike ndaj tatimpaguesve, që falë platformës online do të kursejnë kohë dhe do të përfitojnë shërbim cilësor.

*Për më shumë informacion, Administrata Tatimore fton taksapaguesit të telefonojnë numrin e gjelbër pa pagesë 0800 00 02 pranë Qendrës së Thirrjeve, si dhe të përdorni shërbimin Live Chat në faqen zyrtare të Administratës Tatimore. (Monitor)

Qendra Alert/Alert.al

Menaxhimi i aseteve tek shoqëritë ujesjelles kanalizime dhe si të përmirësohen

Menaxhimi i aseteve në shoqëritë Ujësjellës-Kanalizime, ku kërkesa për rritjen e të ardhurave është thelbësore, ka qenë edhe pika e diskutimit dhe prezantimit të Letrës së pozicionimit për përmirësimin e kornizës rregullatore për menaxhimin e Aseteve.

Mihallaq Qirjo, Drejtor pranë Qendrës Burimore të Mjedisit, në prezantimin e Letër Pozicionimit u shpreh: “Qëllimi është t’i prezantojmë Entit Rregullator të Ujit (ERRU) dhe Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizimeve dhe Infrastrukturës së Mbetjeve (AKUM) një qasje se si mund të standardizohet menaxhimi i aseteve në mënyrë që të mund të zbatohen dy metodologjitë. Është si një lloj parakushti, por jemi në nivelin kur institucione të tilla qendrore duhet të shohin elementë të standartizimit më shumë se sa mënyrën rutinë të kryerjes së këtij procesi. Si mund të bëjmë që dy metodologjitë të kenë një bazë më të shëndetshme”.

Problemi i menaxhimit të aseteve nuk është i ri, ndaj referuar raporteve vjetore që dalin nga ERRU dhe institucione të tjera, menaxhimi i aseteve është i trashëguar, sa edhe aktual. Mungesa e burimeve financiare dhe njerëzore në disa shoqëri ujësjellës kanalizime, kryesisht të vogla pengojnë menaxhimin e aseteve.  Një performancë e ulët e bën të pamundur menaxhimin e aseteve, dhe nuk mund të themi se nuk ka përpjekje, se nuk e njohin problemin. E adresojnë, por e shohin të pamundur zgjidhjen.

Për këtë arsye, roli më proaktiv është i nevojshëm nga ERRU dhe AKUM, të cilat duhet të përdorin momentin për të pasur ndikim në menaxhimin e aseteve.

Prezantimi i kësaj letre pozicionimi, u bë nga Shoqata Ujësjellës Kanalizime e Shqipërisë (SHUKALB) në kuadër të projektit “Rrjeti Rajonal i Zhvillimit të Kapaciteteve për Furnizimin me Ujë dhe Kanalizimet (RCDN)”, gjatë një takimi mes palëve të interesit. Gjatë takimit u diskutuan gjetjet dhe u mblodhën komentet-sugjerimet e palëve mbi rekomandimet e hartuara për përmirësimin e kornizës rregullatore për menaxhimin e aseteve, u prezantuan rolet institucionale të ERRU dhe AKUM në menaxhimin e aseteve dhe u prezantuan veprimet e ardhshme të advokimit për menaxhimin e integruar të aseteve.

Zgjidhjet duhet të kërkohen në kombinimin e shërbimeve me sistemet informative për menaxhimin e aseteve që synojnë përmirësimin e performancës dhe efikasitetit të përgjithshëm të shoqërive ujësjellës kanalizime.

Rehabilitimi i standardeve aktuale nga shoqëritë ujësjellës kanalizime me sisteme teknologjike bashkëkohore pritet të krijojë një ndikim të menjëhershëm në zbatimin e metodologjisë, në drejtim të realizimit të funksionit parësor të saj – që është llogaritja e tarifave për shoqëritë ujësjellës kanalizime.

Dixhitalizimi dhe aksesi i institucioneve qendrore në sistemet moderne të informacionit është një proces që ka patur një zbatim të mirë në Shqipëri, krahasuar me vendet e tjera të rajonit. Menaxhimi i aseteve në nivel të shoqërive ujësjellës kanalizime do të lehtësojë shkëmbimin e informacionit me sistemet qendrore të ngritura nga agjencitë përgjegjëse për sektorin, si AKUM.

Mesazhi i letrës së pozicionimit është “Standardizimi i menaxhimit të aseteve do sjellë përmirësim të performancës së shoqërive, të të dhënave të grumbulluara, me qëllim për të shkuar drejt një planifikimi më të mirë dhe shpërndarje më të drejtë të investimeve. Mbështetja duhet nisur që në planifikim, por dhe kapacitetet njerëzore e teknologjike për këtë proces. SHUKALB është një burim shumë  i mirë informacioni për të mbështetur shoqëritë që të përdorin teknologjitë e përparuara të informacionit dhe mundësitë alternative që ekzistojnë për të rritur performancën dhe menaxhimin e të dhënave.

SHUKALB do të dorëzojë së afërmi draftin final të Letrës së Pozicionimit tek dy institucionet kryesore qendrore, ERRU dhe AKUM, si dhe do ta shpërndajë tek të gjithë palët e interest nëpërmjet kanaleve të ndryshme të komunikimit.

Alert.al

Çmimi i naftës vazhdon të rritet pavarësisht masave urgjente

Çmimet e naftës janë rritur pavarësisht masave të reja që mëtojnë të stabilizojnë tregjet pas pushtimit rus në Ukrainë. Çmimi i naftës së papërpunuar Brent, ka arritur në 113 dollarë për fuçi, duke shënuar rritjen më të madhe në shtatë vjetët e fundit. Çmimi është rritur pasi anëtarët e Agjencisë Ndërkombëtare për Energji janë pajtuar për të lëshuar në treg 60 milionë fuçi naftë nga rezervat emergjente.

Shtetet e Bashkuara dhe 30 vende tjera anëtare të kësaj Agjencie kanë thënë se me këtë veprim synojnë të stabilizojnë tregjet. Rusia është një prej prodhuesve më të mëdhenj të energjisë në botë. Pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, bota është shqetësuar për ndikimin e kësaj situate në tregjet e naftës dhe gazit.

Çmimet e naftës janë rritur edhe në Shtetet e Bashkuara, 109 dollarë për fuçi.

“Ne jemi të përgatitur për të shfrytëzuar secilin mjet të mundshëm për të shmangur pengesat në furnizimet me energji si pasojë e veprimeve të presidentit rus, Vladimir Putin”, ka thënë zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki. Ajo ka thënë se Uashingtoni do të analizojë mundësi si të shmangë varësinë për energji nga Rusia.

Sulmi i Moskës ndaj Ukrainës ka nisur në orët e para të 24 shkurtit. Presidenti rus, Vladimir Putin ka urdhëruar “operacion special” për të çmilitarizuar Ukrainën. Veprimi i Kremlinit ka nxitur zemërim dhe është dënuar në gjithë botën. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët janë përgjigjur me sanksione të ashpra kundër Moskës.

Qendra Alert/Alert.al

Kristuli: Do shikohen tregjet alternative, bukë e miell do kemi, por me kosto tjetër

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Theodhor Kristuli kryetar Unioni tregtar Agroushqimor dhe industrial ka folur për ndikimin global që do ketë lufta Rusi-Ukrainë, ndërsa theksoi se vendi jonë do sigurojë furnizime përmes alternativave të tjera. Kristuli deklaroi se nuk mund të bëhet gjë për rritjen e çmimeve në bursë, por qeveria mund të bëjë diçka për energjinë elektrike.

“Kompanitë kanë depozita, kanë mbi 2 muaj kapacitet grurë dhe kanë mundësi të orientohen lehtësisht. Rezervat e grurit i kanë të mira dhe po orientohen drejt tregjeve të Lindjes dhe Perëndimit. Në momentin e ndërprerjes së parë nisi rritja e bursës së grurit 20-30 euro. Bukë e miell do kemi ndaj nuk duhet asnjë lloj paniku, vetëm se do ketë kosto tjetër. Do shikohen tregjet alternative. Ukraina është vendi i parë në botë për prodhimin e vajit të lulediellit, përbën 60% të të gjithë totalit të vajit të lulediellit në botë, pra 6 milion ton në vit. 29.9% prodhohet nga Rusia, 3 milion ton në vit. 90% e të gjithë nevojave të botës për vaj luledielli është në këtë korridor, ndërsa rritja nuk ka ardhur tani as e miellit dhe as e vajërave. Problemi i furnizimit me vaj do jetë më i vështirë se me grurë, pasi është korridori kryesor dhe furnizmi kryesor nga ajo zonë. Besoj do dalim në alternativa. Industria e bukës, u bë diçka e mirë nga qeveria, u ruajt fasho e VKM që ka qenë, por ajo që kërkojmë nga shteti nuk është bursa. Edhe për pjesën e rritjes së çmimeve nuk kemi se çfarë të bëjmë, ndërsa mund të bëjmë diçka për energjinë elektrike. Çmimi i energjisë është sot 2.4 herë më i lartë se çka qenë më parë. Energjia elektrike rëndon edhe më shumë industritë, atë të përpunimit të qumështit, ku përveç hallit të rritjes së çmimit, kanë problemin e rimburësimit të 6% të TVSH. Kjo industri është detyruar që prodhimin final ta japin me 20% TVSH pa patur mundëi që të marrin TVSH nga pjesa tjetër. Ndërsa ngrohjet i kanë me kaldaja me gaz, çmimi i gazit është rritur 6 lekë/litër e taksuar. Duhet që shtetit qoftë edhe përkohësisht, që të vërë një fasho tek industria e miellit apo e bulmetit, pasi janë drejt falimentimit. Në të njëjtën situatë edhe te agrokultura, ku çdo lloj punimi është rritur, nga rritja e karburantit”-tha Theodhor Kristuli.

Emisioni Alert

Qendra Alert/Alert.al

Lufta, Haxhiymeri: Nuk do ngelemi pa furnizime, por do ketë rritje çmimesh

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Adi Haxhiymeri kryetar i Shoqatës së Prodhuesve të miellit ka folur për faktorët që ndikuan përgjatë 6 muajve për furnizimin me grurë dhe ndikimin ekonomik që do ketë në Shqipëri lufta Rusi-Ukrainë.

“Në kuadrin e drithërave, grurit jemi në një moment stuhie përfekte. Pandemia kaloi si situatë, por brenda 6 muajsh ndodhet arsye të forta sa i përket grurit, pasi ishte një vit me prodhimtari shumë të ulët, u konstatua prodhim 25 milion ton grurë më pak. Kjo bëri rritjen e parë të çmimit në bursë, që ishte shumë i konsiderueshëm. Pas kësaj na ndodhi problemi i energjisë, naftës dhe transportit, ndërsa goditja e tretë është që ky treg merr nga lufta Rusi-Ukrainë. Pra ndodhën tre gjëra shumë të forta brenda 6 muajsh. Luftë ka patur edhe më parë por në Iran dhe Irak, ku këto tregje kanë qenë të papërfillshme. Ato tregje kanë përparësi se sasinë e naftës e shton apo e ul. Gruri është një gjë që prodhohet një herë në vit, nga momenti që korret nuk shtohet më, vetem pakësohet deri në korrjet e ardhshme. Problemi më i madh është se kjo gjë ndodhi në korridorin më të rëndësishëm, jo vetëm për produktet e energjisë, por edhe ato bujqësore kryesisht drithëra, ky hynë gruri, misri, vaji etj. Këtu kemi të bëjmë me shtetin e parë të botës që është Rusia, eksportuesi kryesor i grurit dhe Ukraina që tek gruri zë vend të tretë ose të katërt, por shumë të rëndësishëm, pasi të dyja bashkë për drithëra janë mbi 25% të prodhimit botëror. Bazën e importit të grurit e kemi në Rusi, pasi ofron për ne vendin më të mirë të raportit cilësi/çmim. Ka karburantet e veta, pesticidet e veta, ka koston e jetesës së ulët, prodhon sasi të madhe dhe çmim të ulët. Lufta na godet edhe ne pasi është korridor i rëndësishëm, furnizohet pjesa më e madhe e vendit. Nuk jemi për të dhënë alarm, kompanitë kanë ditë të tëra që po punojnë për sistemimin në tregje të reja, mundësi të reja në rajon, pastaj më larg. Mendojmë se me sasi do furnizohemi, kemi patur vështirësi me disa shtete si psh. Serbia e bllokoi që në tetor bursën e grurit. Vetem ajo që do ndikojë do jetë çmimi, atë se kemi më në dorë. Duke filluar nga e premtja, çmimi në bursë u rrit, duhet thënë se ka dhe momente abuzimi, përveç rritjes së kërkesës. Janë 6 milion ton të bllokuara në Ukrainë dhe 7-8 milion ton në Rusi. Mendoj se shtete si Franca dhe Bullgaria mund ta kompensojnë situatën. Ndërsa rritja e çmimit te miellit në disa qytete nuk ka të bëjë fare me grurin, por kompanitë nuk i kontrollojmë dot”-tha Adi Haxhiymeri.

Emisioni Alert

Qendra Alert/Alert.al