Menu

Vitaminat për zemrën, si mund t’i marrim nëpërmjet ushqimit

Suplementet e vitaminave po bëhen gjithnjë e më të kërkuara, sidomos për njerëzit që kërkojnë doza të shpejta të këtyre ushqyesve të nevojshëm. Shumë prej tyre i marrin edhe për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Megjithatë, studimet shkencore konfirmojnë se marrja e këtyre ushqyesve shtesë nuk luan asnjë rol në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Studimet pohojnë se ulja e këtij rreziku mund të arrihet falë zgjedhjeve të zgjuara e të shëndetshme në ushqyerje. Të dhënat rekomandojnë disa hapa të thjeshtë në përmirësimin e regjimit ushqimor për të përmirësuar shëndetin e zemrës:

Konsumit të rregullt të peshqve të pasur me acide yndyrore omega-3 dhe vitaminë D siç janë peshku ton apo salmon; Ngrënia çdo ditë e arrorëve si arrat apo bajamet; Ushqyerja me perime me ngjyrë të kuqe, portokalli dhe të verdhë siç janë karotat dhe specat. Ato janë të pasura me vitamina të shëndetshme për zemrën dhe fibër. Konsumi i fasuleve me ngjyrë të errët të cilat janë të pasura me vitaminë B, fibër dhe minerale të tjera të vyera; Ngrënia e brokolit të freskët dhe pak të gatuar për të marrë më shumë vitaminat C dhe E.

Pirja e një gote me verë të kuqe herë pas here dhe ngrënia e çokollatës së zezë me të paktën 70% kakao. Ngrënia e pesë racioneve me fruta dhe perime në ditë është e domosdoshme për shëndetin e zemrës. Në mëngjes mund të konsumoni një racion frutash dhe perimesh dhe më pas të konsumoni disa të tjerë gjatë vakteve. Përzgjedhja e tyre është tërësisht në dorën tuaj. Studimet kanë treguar se një aktivitet fizik për 60-90 minuta në javë e ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 50%. Cilësia e gjumit është shumë e rëndësishme për zemrën. Ndonëse nevojat për gjumë të njerëzve janë të ndryshme, synoni të flini 8 orë gjumë të mirë dhe pa shqetësime.

Qendra Alert/Alert.al

Related Posts