Menu

Kosova

Autoblinda turke ‘Vuran 4x4‘ do të eksportohet për herë të parë në Kosovë

Autoblinda me mortajë Vuran 4×4 e zhvilluar me bashkëpunimin e kompanive të industrisë turke të mbrojtjes do të eksportohet për herë të parë në Kosovë, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas informacioneve që gazetari i AA-së ka marrë, mësohet se Vuran 4×4 është prodhuar nga BMC një prej prodhuesve të Turqisë për mjetet tokësore të blinduara. Automjeti i blinduar i cili mund të përdoret me shumë qëllime, prej një kohe ndodhet në inventarin e forcave turke të sigurisë.

Për Vuran 4×4 janë zhvilluar konfigurime të ndryshme për t’u përdorur sipas nevojave dhe aftësive operacionale të Forcave të Armatosura të Turqisë. Në kuadër të kësaj autoblinde me mortajë Vuran 4×4 i zhvilluar nga BMC dhe ASELSAN është vendosur në përdorim të forcave të sigurisë.

Autoblinda Vuran 4×4 u shfaq duke u shndërruar në produkt nga inxhinierët turq të cilët bashkuan dinamikat e përvojës luftarake të Forcave të Armatosura Turke dhe vizionin e industrisë turke të mbrojtjes. Me referencën e Forcave të Armatosura Turke, Vuran 4×4 ka ngjallur një interes edhe jashtë vendit.

Lajmi për eksportimin e parë të Vuran 4×4 ka ardhur nga Kosova. BMC e cila i ka shtuar një risi eksportit që ka kryer kohët e fundit drejt Ballkanit, realizoi shitjen e parë jashtë vendit të Vuran 4×4 në kuadër të një marrëveshjeje të nënshkruar me Ministrinë e Mbrojtjes së Kosovës.

Në fazën e parë do të prodhohen dhe dorëzohen 2 mjete Vuran 4×4. Prodhimi i mjeteve do të bëhet në partneritet mes BMC dhe ASELSAN.

Në mjet do të vihet në përdorim sistemi i mortajës 120 milimetra Alkar i kompanisë ASELSAN. Ky sistem i cili cilësohet si “bajoneta e re e ushtarëve turq”, me lëvizshmërinë dhe aftësinë e lartë të mbijetesës mund të kryejë detyra në kushte të vështira klimatike dhe gjeografike.

alert.al/

Vendimi/ Bashkimi Evropian do ta heqë Kosovën nga lista e kuqe për udhëtime

Pas heqjes së kufizimeve të udhëtimeve për qytarët e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë, BE ditën e sotme ka rënë dakord për heqjen e kufizimeve edhe për qytetarët nga Kosova, Bosnje Hercegovina dhe Mali i Zi. Qytetarët e këtyre tre vendeve do të mund të udhëtojnë në vendet e Bashkimit Evropian edhe për arsye turistike, pa pasur tanimë nevojë e një arsye të domosdoshme. Vendet anëtare ranë dakord sot me propozimin e përgatitur nga Presidenca portugeze e Bashkimit Evropian.

Heqja nga lista e kuqe e udhëtimeve bëhet për shkak të situatës së favorshme epidemiologjike në këto tri shtete.

Pavarësisht se këto shtete largohen nga lista e kuqe e udhëtimeve, qytetarët e këtyre shteteve duhet të respektojnë kufizimet e vendosura nga shtetet anëtare.

Për të udhëtuar në njërën nga vendet anëtare qytetarët duhet të jenë të vaksinuar me njërën nga vaksinat e njohura nga EMA, duhet të kenë një dëshmi se kanë kaluar më parë COVID-19 ose një test negativ të 72 orëve të fundit.

Për të siguruar statusin e një vendi të sigurt, ai duhet të regjistrojë maksimum 75 raste pozitive me koronavirus për 100,000 banorë, në 14 ditët e fundit.

Në muajin maj, Bashkimi Evropian ka miratuar edhe të ashtuquajturin “frena emergjente”, në bazë të së cilës mund të riaktivizohet ndalesa e udhëtimit për vendet ku situata epidemiologjike përkeqësohet me shpejtësi.

alert.al/

Kosova padit Malin e Zi, kërkon kthimin e 4.500 metrave katrorë në plazhin e Budvas

Mediat malazeze kanë raportuar se Ministria e Drejtësisë në Kosovë, ka ngritur padi ndaj Komunës së Budvës, përmes së cilës ka kërkuar kthimin e 4 mijë e 500 metrave katrorë tokë në shëtitoren “Rafailoviq”. Përveç kësaj, thuhet se Kosova po kërkon edhe kthimin e 33 mijë metrave katror tokë në Gjirin e Kamenovës. Por kur, dhe nga kush është deponuar kjo padi? Express sjell detaje lidhur me këtë rast

4 mijë e 500 metra katrorë tokë në shëtitoren “Rafailoviq” mund t’i kthehen Kosovës, si pronë e saj në Budva të Malit të Zi.

Kjo, pasi Avokati i Shtetit i cili punon në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë, ka paditur një shtetas malazez i cili paraprakisht e kishte paditur MD-në nën pretendimin se një pjesë e pronës në shëtitoren “Rafailoviq” në Budva, është e tij.

Avokati i Shtetit, Sami Istrefi, ka treguar për Express se si kanë rrjedhur procedurat qysh prej deponimit të padisë e deri më tani.

“Në vitin 2018, ne e kemi pranuar nga një palë paditëse, një qytetar malazez. Në mesin e dhjetë personave që i ka paditur, është edhe Ministria e Drejtësisë së Kosovës, me të cilën ai ka pretenduar se një pjesë e pronës tonë është e tij. Ne në bazë të dokumentacionit që posedojmë, e kemi siguru atje, jemi pronarë faktikë dhe juridikë për atë zonë. Aty janë pushimoret, kjo Rafailoviq është në territor të tyre”, ka thënë Istrefi.

“Ne kemi ushtruar të gjitha parashtresat e nevojshme, tash jemi në proces gjyqësor me “Rafailoviqin”. Janë mbajtur 3-4 seanca gjyqësore, kam qenë vetë prezent. Kam dashur t’i ndjek nga afër. Në momentin kur i kemi siguruar të gjitha provat e nevojshme, ne menjëherë kemi ushtruar padi, e kemi ushtruar të drejtën tonë, në bazë të legjislacionit të Republikës së Malit të Zi. Këtu kemi të bëjmë me komunën e Tuzit, më konkretisht është kjo pjesa e Beqiqit”, ka shtuar ai.

Istrefi tha se kjo çështje nuk ka të bëjë me raportet e Kosovës me Malin e Zi, pasi kjo është një procedurë civile dhe nuk goditet asnjë vendim politik.

“Nuk kemi të bëjmë këtu me raportet politike ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, kjo është një procedurë civile, nuk jemi në procedurë që po goditet ndonjë vendim politik, apo i institucioneve, këtë fakt duhet ta kemi parasysh. Nuk kemi askund raporte juridikëe me ta”, ka deklaruar Istrefi.

Avokati i Shtetit deklaroi për Express se Kosova po e kërkon një të drejtë ligjore pasi është pronare faktike dhe juridike për disa parcela në Mal të Zi.

“Ne vetëm jemi duke e kërkuar të drejtën tonë ligjore pasi jemi pronarë faktikë dhe juridikë për disa parcela në Mal të Zi, gjegjësisht për disa pushimore atje. Aty është numër i madh i pronave të cilat i posedon Republika e Kosovës, e shpërndarë në disa ndërmarrje publike që kanë qenë. Kjo pjesa ku jemi ne, ka qenë e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, ne si Avokaturë e Shtetit e mbrojmë Shtetin në gjykata dhe arbitrazh ndërkombëtar. Kudo që AKP-ja ka qenë pronare, dhe pjesë e një procedure atje, ne nuk e kemi përfaqësuar”, ka deklaruar Istrefi.

Istrefi tha se është caktuar një gjeodet i cili do ta precizojë qartë për sa metra katrorë bëhet fjalë, ku gjendet parcela dhe të gjitha detajet tjera.

“Në sallë gjyqësore është kërkuar të caktohet një gjeodet,  i cili do ta precizonte qartë, kërkesat tona se për sa metër katrorë bëhet fjalë, ku gjendet dhe të gjitha këto do t’i përcaktojë një gjeodet i licensuar nga gjykata atje”, ka deklaruar Istrefi.

Ai tha se në bazë të provave që i ka siguruar nga arkivat e institucioneve në Mal të Zi, Republika e Kosovës është pronare e asaj parcele. Bazuar në këtë, ai tha se është ushtruar padia.

“Në bazë të provave që i kemi, që i kemi siguruar te institucionet e Malit të Zi, në arkivat e tyre, komplet provat dhe faktet janë se Republika e Kosovës është pronare e asaj parcele, ne kemi ushtru padi dhe iu kemi përgjigjur padisë së palës paditëse, ky “Rafailoviqi” që na ka paditur”, ka deklaruar Istrefi.

Ndërkaq mediat malazeze kanë raportuar edhe për kërkesën e Kosovës për kthimin e 33 mijë metrave katrorë në Gjirin e Kamenovës, i cili dikur ishte vendpushimi i punëtorëve të ndërmarrjeve publike dhe nxënësve të Kosovës.

“Agjencia Kosovare e Privatizimit nuk heq dorë të provojë se kompania “Rekreatus” nga Prishtina është pronari i vërtetë i 33 mijë metrave katrorë, dhe jo kompania me të njëjtin emër selia e së cilës është në Budva. “Rekreaturs” është një ish-kompani sindikale nga Prishtina që kishte një vendpushim në Kamenovo dhe planifikoi të ndërtonte një të ngjashme në Ulqin. Nën rrethana të pashpjegueshme, kompania u zhvendos në Budva gjatë luftës në 1999, dhe “Atlas Group” e bleu atë në 2002 për 60 mijë euro”, ka shkruar Vijesti të hënën.

E për këtë, Istrefi deklaroi se Avokatura e Shtetit nuk është e përzier në këtë rast.

“Shumë shpejt pritet të mbahet seanca, aty do të precizohet saktë se ku është pjesa që ne si Ministri e Drejtësisë po kërkojmë, jo si Republikë e Kosovës, sepse brenda Republikës së Kosovës hyn edhe AKP-ja, ne nuk kemi të bëjmë me ta, vetëm pjesa ku Avokatura e Shtetit është palë në procedurë. Dhe kjo pritet shumë shpejtë të definohet. Ne si Ministri e Drejtësisë, Avokatura e Shtetit, jemi vetëm në një çështje të caktuar në procedurë gjyqësore, jo me tjerat”, ka deklaruar Istrefi. /Gazeta Express/

“Gëzuar Kosovë!”, biznesmeni dhe filantropi Lazim Destani uron ditën e çlirimit

Filantropi dhe biznesmeni i njohur shqiptar Lazim Destani përshëndet festën e çlirimit të Kosovës nga okupatori serb. Si një nga njerëzit që ka bërë shumë për Kosovën, Destani bën apel që vendi të fitojë sa më parë liberalizmin e vizave me BE-në dhe të integrohet në familjen euro-atlantike. Destani kujton ditën e parë të lirisë, kur u qindra mijëra shqiptarë të Kosovës u ktheyn në shtëpitë e tyre me lotë gëzimi.

Mesazhi i plotë i Lazim Destanit:

I paharrueshëm do të mbetet 12 Qershori i vitit 1999!

Kjo ishte dita e triumfit ndaj agresorit serb, ishte dita kur qindra mijëra kosovarë me lotë gëzimi do të ktheheshin në shtëpitë e tyre, në trojet e tyre shekullore. Sot pas 22 vjet lirie për Kosovën, le ta kujtojmë këtë ditë madhështore për gjithë popullin shqiptar. Kosova sot është faktor stabiliteti dhe sigurie në rajon. Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës dhe integrimi i vendit në strukturat euro-atlantike janë meritë dhe domosdoshmëri që duhet të ndodhin sa më parë.

Gëzuar popullit shqiptar, Gëzuar Kosovë!

alert.al/

Kërkesa e Albin Kurtit për ministrin e Jashtëm të Greqisë: Njihni pavarësinë e Kosovës!

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë një kërkesë në takim ministrit të jashtëm grek, Nikos Dendias. Kurti i kërkoi Dendiasit që Greqia të njohë pavarësinë e Kosovës. Po ashtu ai i bëri me dije se takimi i tij me Vuçiçin në Bruksel do të ishte për dialogun teksa shtoi se liberalizimi i vizave është i rëndësishëm për qytetarët e Kosovës.

Ndërkohë Dendias nuk i është përgjigjur Kurtit për kërkesën, por tha se e mbështet Kosovën për liberalizimin e vizave dhe se do të përkrahë Kosovën në rrugën europiane.

“Kryeministri Kurti e njoftoi se takimi në Bruksel do të jetë për dialogun e ardhshëm që duhet të jetë parimor, e ku Kosova do të trajtohet palë e barabartë. Ai përsëriti kërkesën për njohjen e pavarësisë së Kosovës nga shteti helen dhe theksoi rëndësinë që ka liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës. Ministri i Jashtëm Dendias tha se Greqia vazhdimisht avokon për liberalizmin e vizave dhe se do të përkrahë e ta ndihmojë Kosovën në rrugën europiane dhe euro-atlantike”, thuhet në komunikatën e Zyrës për media të Kryeministrit.

alert.al

Covid-19, një i vdekur dhe 28 raste të reja në 24 orët e fundit në Kosovë

Një i vdekur dhe 28 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 3.025 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

IKSHPK njofton se brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna: Prizren 1 rast (76 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 107.382 raste nga 607.230 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.243 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 133 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 102.652 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.487.