Menu

Author Archives: Admin1

Para zgjedhjeve u falën taksat për biznesin e vogël, tani nis aksioni i Tatimeve, ja plani për sezonin turistik

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka nisur zbatimin e planit të masave për Sezonin Turistik 2021. Sipas tyre, ky plan synon informimin, ndërgjegjësimin dhe sensibilizimin e tatimpaguesve që ushtrojnë aktivitet në zonat turistike, në sektorin e veprimtarive të bareve, restoranteve, hotelerive etj, për zbatimin me korrektësi të legjislacionit tatimor, si dhe rritjen e nivelit të vetëdeklarimit dhe pagesës së detyrimeve tatimore.

Duke parashikuar një sezon turistik të çliruar nga situata e pandemisë, Administrata Tatimore u ka bërë thirrje të gjithë tatimpaguesve të cilët operojnë në fushën e turizimit turizmit që të zbatojnë me korrektësi legjislacionin tatimor. Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve shumë nga këto subjekte, kanë përftuar nga lehtësimet fiskale dhe në një situatë të tillë duhet të jenë të ndërgjegjshëm në respektimin me rigorozitet të legjislacionit tatimor.

Deklarata e Drejtorisë së Tatimeve

“Administrata Tatimore ka një qëndrim të drejtë dhe të paanshëm dhe në funksion të krijimit të urave të duhura të bashkëpunimit, ju fton të vetdeklaroni me saktësi. Do të zhvillohen takime informuese pranë çdo Drejtorie Rajonale në këtë kuadër. Më pas do të vijohet me verifikime dhe monitorime në vend, përgjatë gjithë sezonit në lidhje me:

Respektimin e detyrimit për regjistrim në QKB dhe në Administratën Tatimore.

Respektimin e detyrimit për dokumentimin e mallrave gjendje apo në transport.

Respektimin e detyrimit për të lëshuar kupon tatimor apo faturë tatimore për çdo transaksion që tatimpaguesi kryen me klientët e tij.

Respektimin e detyrimit për të regjistruar të gjithë punonjësit e angazhuar në biznes me kohë të plotë apo të pjesshëm.

Respektimin e detyrimit për të mos lëshuar fatura me printera jo fiskalë.

Respektimin e detyrimit për t’u regjistruar për përgjegjësinë tatimore TVSH nëse plotësohen kriteret.

Respektimin e detyrimit për të afishuar çmimet e shitjes së mallrave apo të shërbimeve të ofruara.

Administrata Tatimore, me të gjitha strukturat e saj është e angazhuar për të qenë në çdo kohë e pranishme në territor, për të kontrolluar dhe verifikuar nga afër situatën në të gjitha zonat turistike të vendit.

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ju bën thirrje dhe gjithë qytetarëve që të ndërgjegjësohen në respektimin e detyrimit ligjor, por dhe moral të tërheqjes së kuponit ose faturës tatimore për çdo produkt ose shërbim të marrë. Ju lutemi raportimin e çdo shkelje të konstatuar nga ju pranë Administratës Tatimore në numrin pa pagese 08001414 në aplikacionin Stop Informalitetit dhe me foto ose video në numrin 0697073733. Ju sigurojmë për ruajtjen e plotë të anonimatit”, njofton Drejtoria.

alert.al/

Trafik armësh, kapen tre veta me "Roverin" plot me dinamit e municione

Tre persona u kapën me armë dhe municione tek mbikalimi i Shkozetit në Durrës, njoftoi policia.

Ata janë arrestuar te “Mbikalimi i Shkozetit” në Durrës, pasi u provua me dokumente dhe prova se merreshin me trafik lëndësh eksplozive dhe armëmbajtje pa leje.

Është arrestuar Barim Flora 42 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprat penale “Armëmbajtja pa leje” dhe “Vjedhja”;  Ardjan Gjoka 33 vjeç dhe Jemin Flora 33 vjeç, banues në Tiranë. Në makinën me të cilën po udhëtonin u janë sekuestruar lëndë eksplozive, armë dhe municone.

Njoftimi i policisë/ Durrës

Finalizohet operacioni policor i koduar “Binomi”.

Operacioni për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e trafikimit të lëndëve eksplozive dhe të armëmbajtjes pa leje.  Vihen në pranga 3 persona që ushtronin këtë veprimtari kriminale.

Sekuestrohen 4.6 kg lëndë eksplozive tritol dhe C-4, një kallashnikov, municion luftarak, granata dore dhe kapsolla detonatore.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Durrës,  në bashkëpunim me strukturat e tjera policore të DVP Durrës, me mbështetjen e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Binomi”, në kuadër të të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve:

  1. F., 42 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprat penale “Armëmbajtja pa leje” dhe “Vjedhja”;
  2. Gj., 33 vjeç dhe J. F., 33 vjeç, banues në Tiranë.

Pas një hetimi njëmujor u bë i mundur dokumentimi me prova ligjore i veprimtarisë kriminale të kryer nga këta shtetas në fushën e trafikimit të armëve, lëndëve eksplozive dhe municioneve, në qytetet e Tiranës dhe Durrësit.

Bazuar në këto prova, në  vendin e quajtur “Mbikalimi i Shkozetit”, Durrës, në kuadër të operacionit “Binomi”, u bë kapja dhe arrestimi i këtyre personave. Gjatë kontrollit në automjetin   tip “Land-Rover Frilander”, me drejtues shtetasin J. F. dhe pasagjerë shtetasit B. F. dhe A. Gj., Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provave materiale:

  • 1.2 kg eksploziv i paketuar i dyshuar i llojit C-4;
  • 2.2 kg lëndë eksplozive e dyshuar tritol;
  • 3 granata dore luftarake;
  • 4 aparate telefoni celular.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua edhe automjeti tip “Land-Rover Frilander”.

Po në funksion të procedimit penal të nisur një muaj më parë për goditjen e kësaj veprimtarie kriminale, shërbimet e Policisë kanë sekuestruar edhe një armë zjarri kallashnikov dhe 1.2 kg lëndë eksplozive tritol, 5 kapsolla detonatore dhe një sasi municioni luftarak.

Vazhdon puna për dokumentimin e plotë ligjor të kësaj veprimtari kriminale dhe identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në të.

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Durrës, për hetime të mëtejshme.

Basha në Lushnjë: Nga 25 prilli kemi dalë më të fortë dhe më të vendosur sesa hymë

Nga Lushnja, ku ishte për bashkëbisedim me demokratët, Lulzim Basha e konsideroi Kryeministrin Rama si personin që ‘vodhi shpresën e shqiptarëve’, duke garantuar që nuk do të ketë asnjë bashkëpunim me të.

Për Bashën ndonëse masakra zgjedhore e 25 prillit e ka ndalur përkohësisht projektin e ndryshimit dhe aspiratën kombëtare për ndryshim, nga ‘kjo masakër e projektuar për ta prerë përgjysmë, në fakt kemi dalë më të fortë dhe më të vendosur sesa hymë’.

“Ju e dini që lidershipi im s’ju ka dhënë privilegje por vetëm sakrifica. Dhe disa prej betejave më të mëdha të pluralizmit janë zhvilluar në këto vite, i kemi zhvilluar së bashku. Por ka qenë pikërisht ndërthurja e sakrificave dhe betejave që kemi bërë së bashku, çelësi i faktit që sot pas një masakre zgjedhore të përmasave si ajo e 25 prillit, ne nuk jemi më të dobët por më të fortë. Fakti që ka dëshmuar shqiptarëve se përmes këtyre sakrificave dhe betejave ne nuk jemi njerëzit e privilegjeve për veten tonë, por jemi njerëzit që i primë betejave për fatin e tyre dhe familjeve të tyre”, tha Basha.

Duke përfunduar kryetari aktual i PD tha se demokratët kanë një dhe këtë detyrë nuk mund ta shmangin, atë të mbrojtjes së demokracisë.

Në qoftë se është diçka e qartë gjatë këtyre 30 viteve për demokratët dhe për kundërshtarët tanë, është që ne nuk jemi dorëzuar kurrë edhe në kohë të vështira kur sfidat dukeshin të pakapërcyeshme dhe fati ynë i pasigurt. Nuk jemi dorëzuar sepse kemi besuar në vlera dhe sepse kemi vazhduar rrugën të bashkuar”, tha ndër të tjera në takimine  zhvilluar me PD-në e Lushnjës Lulzim Basha.

alert.al/

Kurti konfirmon takimin me Vuçiçin në mes të qershorit, “Jo” Asosiacionit serb

Takimi me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç do të mbahet në mes të qershorit, është shprehur kështu kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ditën e sotme.

“Nuk kam presion. Ka diskutime të vazhdueshme. Dialogu do të jetë parimor, do të jetë i drejtë, ku Kosova nuk është objekt në tryezë, por palë në bisedime. Me programin tonë dhe me ndërgjegjen dhe përgjegjësinë që kemi treguar, do ta përfaqësojmë Kosovën”, tha Kurti. Pas deklaratave i pyetur nga gazetarët për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, Kurti tha se nuk mund të ketë asociacion një-etnik në Kosovë.

Se çfarë do të ndodhë me Asociacionin e ka thënë edhe peticioni i qytetarëve, edhe veprimet e atëhershme opozitare, si dhe aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese. Në Kosovë nuk mund të kemi asociacion një-etnik. Pra, është e domosdoshme t’i integrojmë të gjithë qytetarët, pa dallim etnie”, tha Kurti.

Në marrëveshjen e vitit 2013, të nënshkruar midis Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, është paraparë formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë. Në vitin 2015, dy vendet, nën ndërmjetësimin e BE-së, kanë arritur edhe një marrëveshje shtesë për themelimin e tij.

Por, Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka konstatuar se parimet për të nuk janë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, edhe pse ka thënë se ato mund të harmonizohen me një akt ligjor të Qeverisë së Kosovës.

alert.al/

Nis prapë shembja e ndërtimeve pa leje në bregdet! Rama: Fillojini prishini vetë!

Nga Shëngjini, Rama njofton për një aksion të ri kundër ndërtimeve pa leje në bregdet. Kryeministri Rama i shoqëruar nga ministri i Brendshëm Bledi Çuçi, drejtori i Kadastrës, Artan Lame si dhe drejtori i policisë Ardi Veliu, paralajmëroi edhe një herë të gjithë ndërtuesit pa leje.

“Të lexojnë kodin penal se çfarë i pret në momentin kur konstatohet flagranca nga policia e shtetit, dhe në momentin kur duhet të ballafaqohen drejtpërdrejt me pasojat e rënda. T’i fillojnë t’i prishin vetë.  Me Kodin Penal janë të gjithë pjesë e fajësisë. Nuk mund të thuash që unë jam thjesht punëtor. Është një lloj si të thuash ‘me morën për të transportuar miell, unë kujtova se ishte miell por ajo ishte kokainë’ .  Bregdeti është pasuria më e madhe që Zoti i ka lënë këtij vendi. Dhe ne nuk mund ta lëmë këtë lloj aktiviteti të paligjshëm.  Këtu nuk bëhet fjalë për struktura të shpejta por për beton që hidhet.  Të gjithë cenuesit e kësaj pasurie të tërhiqen tani, ta prishin vetë ndërtesën. Sado e madhe të jetë do ta prishim. Kush nuk do ta pastrojë vetë do ta paguajë”, tha ndër të tjera Kryeministri.

Mbrojtja e Territorit dhe zbatimi rigoroz i Kodit Penal për aktivitetet e paligjshme, nga ndërtimet pa leje tek prekja e pyjeve, lumenjve, liqeneve dhe zonat e mbrojtura natyrore e kulturore, duhet të bëhen urgjentisht prioritet i njëjtë me luftën kundër krimit të organizuar e korrupsionit për Policinë e Shtetit. Ky ishte mesazhi i Ramës.

alert.al/

Së shpejti viziton Tiranën, ministri Dendias ‘kokë më kokë’ me ambasadoren shqiptare, Hajdaraga

Rihapen bisedimet për marrëveshjen kufitare me Greqinë. Ministri i Jashtëm grek, Nikos Denidias ka zhvilluar një takim së bashku me ambasadoren shqiptare në Athinë, Luela Hajdaraga. Përmes një postimi në rrjetin social Tëitter, Dendias shkruan se me ambasadoren diskutuan rreth bashkëpunimit mes dy vendeve dhe atë rajonal.

Ky është takimi i dytë “kokë më kokë” brenda muajit mes Dendias dhe Hajdaragës, pasi ata më 6 maj kanë zhvilluar një bisedë në kuadër të 50-vjetorit të rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes 2 vendeve.

Shqipëria dhe Greqia kanë shumë çështje pezull mes tyre, të cilat u lanë në mes për shkak rë zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri. Sipas burimeve diplomatike për alert.al,  Amabsadorja Hajdaraga dhe ministri Dendias po përgatisin takimin e e ardhshëm mes dy ministrave të jashtëm në Tiranë, së afërmi.

alert.al/

Zjarr në parkingun e një pallati në Laprakë, zjarrfikëset evakuojnë banorët,

Një zjarr ka rënë pasditen e sotme në zonën e Laprakës në Tiranë. Sipas burimeve zyrtare, zjarri ka rënë rreth orës 17:35, në parkingun e një pallati në rrugën “Dritan Hoxha”.

Nga shërbimet e Policisë dhe sherbimet e zjarrfikses është bërë evakuimi i menjëhershëm i banorëve dhe po punohet për fikjen e zjarrit.

Në vendngjarje ndodhet dhe shërbimi i ambulancës në rast nevoje për ndihmë mjekësore. Grupi hetimor po punon për përcaktimin e shkakut të rënies së zjarrit.

alert.al/