Menu

Blog

Si të mbrohemi nga bakteret e rrezikshme të ushqimeve

Në grupin e baktereve të rrezikshme të ushqimit hyjnë listeria, salmonela dhe Escherichia coli që mund të çojnë në sëmundje të rënda dhe në disa raste edhe vdekje. Pavarësisht trajtimit, shkalla e vdekshmërisë është e lartë. Listeria është edhe më rezistente se Salmonella dhe Escherichia coli, kështu që mund të zhvillohet edhe në temperatura më të ulëta.

Të rriturit dhe fëmijët me sistem imunitar të shëndetshëm në përgjithësi zhvillojnë simptoma të lehta, kështu që shtrimi në spital nuk kërkohet, shkruan CNN.

Por njerëzit me imunitet të dobësuar, si të moshuarit dhe pacientët me organe të transplantuara, kancer, sëmundje të veshkave, diabeti dhe HIV, mund të sëmuren rëndë, madje mund të ndodhë edhe vdekja.

Gratë shtatzëna janë veçanërisht të rrezikuara, pasi ato kanë rreth dhjetë herë më shumë gjasa të sëmuren nga listeria dhe sëmundja mund të jetë fatale për fetusin.

Ushqimet e qumështit të papërpunuar kanë 50 deri në 160 herë më shumë gjasa të përmbajnë listeria, thonë ekspertët. Përveç produkteve të qumështit, listeria mund të gjendet në mish dhe perime të papërpunuara.

Si të mbroheni?

Pastroni rregullisht sipërfaqet e frigoriferit dhe kuzhinës ku përgatitni ushqimin. Gjithashtu, mishin dhe perimet përgatisni veçmas, theksojnë ekspertët.

Temperatura në frigorifer

Frigoriferi duhet të jetë mjaft i ftohtë, temperatura duhet të jetë pesë gradë ose më e ulët, dhe ngrirja duhet të jetë zero ose më e ulët.

Qumështi i papërpunuar dhe produktet e qumështit

Ngrënia e ushqimeve të bëra me qumësht të papërpunuar është një nga mënyrat më të rrezikshme për të kontraktuar listerinë dhe bakteret e tjera të dëmshme.

Gratë shtatzëna duhet të shmangin djathin e butë si djathi i freskët, feta. Përveç nëse shkruhet në paketim se janë bërë nga qumështi i pasterizuar.

Lakër dhe perime

Lakrat duhet të zihen mirë, nuk rekomandohet të hahen të papërpunuara, sidomos jo personat me rrezikshmëri të lartë. Disa perime me gjethe si lakra jeshile, spinaqi dhe marule mund të infektohen me listeria sepse rriten më poshtë në tokë.

Perimet duhen larë gjithmonë mirë nën ujë të rrjedhshëm dhe jo duke i zhytur në lavaman, sepse bakteret mund të përhapen nga një gjethe në tjetrën.

Mish

Mos hani hot dog dhe produkte të tjera mishi nëse nuk janë gatuar ose pjekur mirë. As sallami, as salsiçet e fermentuara apo të thata nuk rekomandohen për gratë shtatzëna. (CNN)

Qendra Alert/Alert.al

Si t'i shpëtoni mushkonjave, sekreti tek limoni

Mushkonjat janë një nga problemet më të lodhshme të verës, pasi na pickojnë dhe nuk na lënë të flemë rehat.

Sigurisht, nuk duhet të harrojmë kurrë se mushkonjat mund të bartin edhe sëmundje të rrezikshme si malaria, virusi Zika dhe ethet.

Ndërsa shumica prej nesh i drejtohen insekticideve kimike për të vrarë mushkonjat, këta agjentë kimikë dihet se shkaktojnë reaksione alergjike te shumë njerëz dhe janë thjesht të dëmshëm për të tjerët.

Lëngu i limonit rekomandohet nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) si një repelent shumë i mirë ndaj insekteve. Është veçanërisht efektiv kundër mushkonjave.

Arsyeja është përbërja aktive cineole, e cila ka veti antiseptike dhe kundër insekteve kur aplikohet në lëkurë. Gjëja më e mirë është se kjo përzierje nuk ka pasoja negative si kimikatet kundër insekteve. Për të përdorur këtë përzierje, përzieni lëngun e limonit me vaj eukaliptit në përmasa të barabarta dhe aplikojeni në trupin tuaj.

Qendra Alert/Alert.al

Ushqimet që lehtësojnë simptomat që lë alkooli

Mbas një nate që keni konsumuar shumë alkool, hidratimi është ajo çka ju vjen në mendje dhe çka trupi arsyeshëm kërkon. Faza e detoksifikimit nga alkooli i tepërt, mund të zgjasë disa ditë. Për fat të mirë krahas hidratimit ju mund të konsumoni edhe disa ushqime që do të ndihmojnë organizmin të rikuperohet më shpejt.

Frutat dhe perimet

Për shkak të sasisë së lartë të fibrave, frutat dhe perimet treten ngadalë, gjë që ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak.

Frutat përmbajnë sheqer, i cili mund të përmbushë dëshirën për diçka të ëmbël pa rënduar shumë stomakun. Ato ju hidratojnë dhe janë të mbushura me vitamina dhe antioksidantë.

Konsumojini siç janë ose përgatisni një pije duke përfshirë manaferrat, agrumet, pjeshkët, pjeprin dhe bananet.

Drithërat integrale

Karbohidratet janë shumë të mira për fazën e rikuperimit pasi ato sigurojnë energji dhe vitamina.

Drithërat integrale si tërshëra, orizi kaf dhe buka e grurit janë të pasura me fibra, të cilat janë të mira për sistemin tretës.

Ushqimet që përmbajnë vitaminë B

Konsumimi i tepërt i alkoolit shkakton humbje të vitaminës B, prandaj është e rëndësishme ta furnizoni trupin tuaj.

Disa nga ushqimet e pasura me vitaminë B janë salmoni, mishi i shpendëve, bulmeti, perimet gjethe gjeshile, fasulet, thjerrëzat dhe drithërat.

Proteinat me pak yndyrë

Lëngu i kockave mund të jetë një burim i mirë proteinash për ata që nuk mund të konsumojnë ushqim. Një supë me lëng mishi do të ishte një zgjedhje perfekte.

Ndërsa për ata që munden, burimet e mira të proteinave përfshijnë prodhimet e detit, mishi i shpendëve, vezët dhe thjerrëzat.

Piperi i kuq

Piperi i kuq mund të reduktojnë njdesinë e të përzierave dhe dhimbjes së kokës, duke përmirësuar tretjen.

Omega-3

Yndyrnat e shëndetshme reduktojnë inflamacionin, stabilizojnë gjendjen dhe përmirësojnë funksionet e trurit.

Salmoni, arroret, farat chia dhe farat e lirit janë të pasura me omega-3. Këto janë disa grupe ushqimesh që do të ndihmojnë trupin të rimarrë çdo vitaminë apo mineral të humbur, duke lehtësuar simptomat e padëshiruara që teprimi me alkoolin lë.

Por në rastet kur simptomat e janë potencialisht të rrezikshme, mund të jetë i nevojshëm detoksikimi mjekësor.

Qendra Alert/Alert.al

Pesticidet, të pranishme në 91% të flokëve të deputetëve dhe njerëzve që punojnë në Parlamentin Evropian

Një studim i kryer nga OJQ Pollinis denoncon se 91% e njerëzve të testuar në Parlamentin Evropian përmbajnë gjurmë pesticidesh në flokët e tyre. Pollinis është një OJQ franceze jofitimprurëse që lufton kundër rënies së pjalmuesve dhe erozionit të biodiversitetit, duke promovuar bujqësi të qëndrueshme. Për të dokumentuar ndotjen mjedisore nga pesticidet, organizata ka nisur një fushatë duke mbledhur mostra flokësh nga 44 persona, duke përfshirë eurodeputetë, shkencëtarë dhe gazetarë. Mostrat u analizuan për 62 substanca kimike (përfshirë 20 të ndaluara në Bashkimin Evropian), për të vlerësuar praninë dhe qëndrueshmërinë e tyre në mjedis.

Termi pesticid i referohet substancave të përdorura për parandalimin, kontrollin ose eliminimin e organizmave, bimëve, kafshëve, kërpudhave dhe baktereve që konsiderohen të padëshirueshme. Varësisht nga synimi i tyre, pesticidet ndahen në disa kategori: Herbicide (kundër barërave të këqija), insekticide (kundër insekteve), fungicide (kundër kërpudhave dhe mykut).
Të përdorura gjerësisht në bujqësi, pesticidet gjenden gjithashtu në produkte të shumta shtëpiake: Trajtimet e drurit, kundër mushkonjave, tek produktet veterinare, produktet e kopshtarisë…

Testimi i flokëve është një mjet efektiv për të vlerësuar shkallën e ndotjes me pesticide në mjedis. Përqendrimet e pesticideve të zbuluara lidhen drejtpërdrejt me nivelin e ekspozimit dhe prania e tyre në flokë nuk ndikohet nga ndryshimet afatshkurtra të ekspozimit si në gjak apo urinë.

Nga kjo analizë dolën disa të dhëna shqetësuese : 91% e njerëzve rezultuan pozitivë për praninë e pesticideve dhe 95% përmbanin pesticide ose metabolitët e tyre të paautorizuar në Bashkimin Evropian. Nga 62 komponime të kërkuara, 27 (44%) ishin të pranishëm në të paktën 1 mostër, ndërsa prania e 3 pesticideve mesatarisht u regjistrua në çdo person. Numri më i madh i formulimeve të zbuluara në një mostër flokësh ishte 11.

Fatkeqësisht, pesticidet janë të gjithëpranishme në mjedis dhe ekspozimi ndodh kryesisht me gëlltitje dhe thithje: Përmes ujit dhe ushqimit, aktiviteteve shtëpiake, por edhe përmes ajrit, pasi këto substanca mund të vendosen në grimcat e pluhurit që thithim. Duhet mbajtur mend se pesticidet mund të shpërndahen nga era për disa kilometra rreth zonës së spërkatjes. Përveç kësaj, burimet jo-bujqësore të emetimeve si produktet shtëpiake, repelentët e mushkonjave, produktet veterinare (pesticidet), trajtimet e marimangave ose produktet fitosanitare si herbicidet ose insekticidet që shiten në supermarkete janë kryesisht të nënvlerësuara. Strukturat prej druri (kornizat, mobiljet e vjetra prej druri) trajtohen për të shmangur dëmtimin nga myku ose insektet. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Gjërat që do iu privohen tifozëve në Katar, dënime të rënda shkelësve

Ky Botëror që nis këtë të diel, i 22 në historinë e futbollit do të jetë më i pazakonti. Kjo për shkak se në Katari është një shtet islamik me rregulla shumë strikte dhe disa prej tyre shkelin edhe të drejtat e njeriut. Për cilindo tifoz që shkon atje për të ndjekur nga afër ndeshjet duhet të bëjë mirë disa llogari, pasi dënimet janë të rënda. Më poshtë janë 10 rregullat që asnjë tifoz nuk duhet ti shkelë.
1- PUTHJET – Të shprehësh dashamirësinë në publik nuk lejohet, e jo më gjëra të tjera. Vetë Komiteti organizativ i Botërorit “Katar 2022” e shprehu qartë këtë nëpërmjet drejtorit ekzekutiv Naser al Khater 1 vit më parë. Prandaj, nëse dilni në ekranet e stadiumeve dhe vendosni të putheni në publik, duke u dokumentuar, mos ju duket absurde nëse ju arrestojnë dhe më pas burgosin.
2- HOMOSEKSUALITETI – Sipas ligjit të shenjtë islamik, “Shari’ah”, homoseksualiteti dënohet edhe me vdekje. Jo më kot Xhosh Kavalo, futbollisti australian që doli publikisht 1 vit më parë dhe pranoi homoseksualitetin e tij, nënvizoi se nuk do të shkonte në Katar, pasi nuk ka ndërmend të rrezikojë. Madje, vetëm pak ditë më parë ambasadori i Botërorit, Khalid Selman e tha hapur: “Homoseksualiteti është haram”.
3- JOSHJA – E mbani mend Larisa Rikelmen, tifozen seksi të Paraguait që u bë e famshme, teksa mbante celularin mes gjoksit dhe vishej shumë provokative? Ndoshta po, por një Larisa Rikelme në Katar që ekspozon format e saj me të brendshme apo gjëra të tilla harrojeni. Do të arrestohej menjëherë.
4- SHTRËNGIMI DUARVE – Kjo vlen vetëm ndaj femrave, të kuptohemi. Myslimanët nuk u japin dorën personave të seksit të kundërt, duke qenë se një sjellje e tillë nënkupton tundim ndaj dikujt tjetër. Shkurt, barazia mes sekseve nuk ekziston në Katar.
5- DROGËRAT – Kush provon të konsumojë drogëra dhe të kapet në Katar dy gjëra janë të sigurta: ose një gjobë nga 25-75 mijë euro, ose burgim i përjetshëm e deri në dënim me vdekje, nëse je përsëritës. Këtë e thotë ligji numër 9 i vitit 1987.
6- BIRRAT – Edhe FIFA e pranoi këtë, teksa në shtator nënvizoi: “Nuk do të lejohen birrat në stadiume”. Kjo tërboi sponsorët, por në Katar konsumimi i pijeve të alkoolit në publik ndalohet, por jo në shtëpi. Gjithsesi, në Katar janë 35 hotele e restorante të licencuara për të pirë, por i pashoqëruar, ndonëse çmimi minimal i një gote birrë është të paktën 18 euro.
7- CIGARET ELEKTRONIKE – Doni të konsumoni duhan? Bëjeni sa të doni, denduni nëse mundeni, por kurrsesi me cigare elektrike, duke qenë se “vaping” është ilegale që prej vitit 2014 në Katar, ndonëse arsyeja nuk dihet mirë.
8- FOTO PA LEJE – Doni të fotografoni një ndërtesë, diçka të bukur në Katar? Atëherë merrni leje… Të fotografosh ushtarë, agjentë policie, apo ndërtesa publike në Katar është e ndaluar, nëse dikush nuk të jep leje.
9- PORNOGRAFIA – Në një vend që nuk lejohet puthja, a ka shanse të lejohet pornografia? Nuk na e do mendja. Madje, jo vetëm filmat, por edhe revistat, apo edhe lodrat e seksit rrezikohen të të kthehen në një telash të madh që mund të të çojë pas hekurave në Katar.
10- MISHI I DERRIT – Spanja pa dje që mos t’i jepej leja për nisjen e ushqimeve që do të konsumonte kombëtarja. Arsyeja ishte mishi i derrit dhe proshutrave të derrit, që siç dihet është sërish “haram” në Katar.
Qendra Alert/Alert.al

 

Kontrabandë dhe tregti me barna të ndryshme, 8 në pranga në Tiranë

Finalizohet nga Seksioni për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare, në bashkëpunim me Prokurorinë e rrethit Tiranë, operacioni policor i koduar “Veterinary”. Bashkëpunonin për kontrabandimin dhe tregtimin e barnave të ndryshme, vihen në pranga 8 shtetas, procedohen penalisht 10 shtetas dhe shpallet në kërkim 1 tjetër. Sekuestrohen rreth 100 lloje të ndryshme barnash, të dyshuara të kontrabanduara, me vlerë të konsiderueshme monetare.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare të DVP Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, pas një pune hetimore disamujore, të ndjekur me metoda proaktive, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Veterinary”.

Si rezultat i këtij operacioni u arrestuan në flagrancë shtetasit:

– Dragjica Aleksi, 53 vjeç, Cen Miftaraj, 60 vjeç, Dilaver Dorzi, 60 vjeç, Fatmir Reçi, 63 vjeç dhe Pavlo Vasili, 60 vjeç;

– Fatbardha Guri, 55 vjeçe, Gëzime Shehu, 49 vjeçe dhe Nikolin Daija, 34 vjeç, të tre punonjës të AKVMB (Autoriteti Kombëtar i Veterinarisë dhe Mbrojtjes së Bimëve).

Gjithashtu, u proceduan penalisht shtetasit A. M., 30 vjeç, D. Sh., 46 vjeç, K. C., 30 vjeç., A. T., 46 vjeç, B. Xh., 48 vjeç, V. P., 38 vjeç, V. Rr., 60 vjeç, V. K., 54 vjeç, V. B., 67 vjeç, E. Xh 56 vjeç, si dhe u shpall në kërkim shtetasi A. S., 49 vjeç.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kontrabanduar lloje të ndryshme barnash, me vlerë të konsiderueshme monetare, me qëllim tregtimin e tyre. Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan rreth 100 lloje të ndryshme barnash. Vijojnë hetimet për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie kriminale, identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë. Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Prodhimi dhe tregtimi i barnave dhe pajisjeve mjekësore të falsifikuara ose të rrezikshme për jetën dhe shëndetin”, “Kontrabanda me mallra të tjera”, “Ruajtja ose depozitimi i mallrave kontrabandë“ dhe “Shpërdorimi i detyrës֝”.

 

 

Qendra Alert/Alert.al

 

 

Rreziku që sjell uji i ndotur i rubinetit

Janë zbuluar disa probleme shëndetësore të cilat mund të vijnë nga uji i rubinetit dhe një ndër to mund të vijë si pasojë e derdhjes së dezifetantëve të shumtë në ujë. Kimikatet e përdorura për parandalimin e baktereve kanë si qëllim që uji i pishëm të jëtë i sigurt për konsumatorin. Në momentin kur ekspozohen ndaj ajrit bakteret kanë gjasa të mos shkatërrohën plotësisht,  gjë mund të ndodh dhe në shtëpitë tuaja.

Depot apo mbledhëset e vjetra të mund të jenë më të ekspozuara ndaj baktereve. Po ashtu, disa pronarë shtëpish janë shprehur se, kur kanë hapur depot e tyre kanë gjetur minj apo zogj të ngordhur. Problemet nuk mbarojnë me kaq, pasi disa shtëpi të vjetra ende përmbajnë tubacione plumbi, material i cili u hoq nga përdorimi që prej  viti 1970. Për shtëpitë e ndërtuara para këtij viti, tubacionet mbase nuk janë ndryshuar dhe plumbi vazhdon rrjedh akoma sot në rubinetin e tualetit tuaj. Edhe nëse mendoni se uji është i sigurt për t’u pirë nuk do ishte mirë që ta bëni këtë gjë.

Për disa herë radhazi uji mund të ftohet dhe nxehet gjatë gjithë ditës, gjë që mund të çojë në rritjen e baktereve si legjionela. Bakteret vdekjeprurëse shkaktuan vdekjen e një burri me pushime në Maltë pak muaj më parë, shkruan  ‘The Sun’, kur ai u zhyt në një vaskë të mbushur me ujë të ndotur nga bakteret.

Ai u infektua me sëmundjen e Legjionarëve , të shkaktuar nga bakteret legjionela, e cila zakonisht transmetohet duke thithur pika të vogla të ujit të infektuar. Firma e ujit ‘The Water Professor’ paralajmëroi gjithashtu për rreziqet, duke shtuar se është më mirë të mos konsumoni ujë nga rubineti i kuzhinës. (TheSun)

Qendra Alert/Alert.al

Studimi: Përdoruesit e kanabisit, më shumë të rrezikuar nga kanceri i mushkërive

Një studim ka zbuluar se përdoruesit e marijuanës kanë më shumë gjasa të preken nga sëmundje të mushkërive sesa duhanpirësit. Një studim i ri nga Universiteti i Otavës në Kanada ka hedhur dyshime të reja mbi këto pretendime. Në gjetjet e publikuara në Shoqërinë Radiologjike të Amerikës së Veriut (RSNA), ata zbuluan se njerëzit që pinë marijuanë janë në të vërtetë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjeve të mushkërive në krahasim me ata që pinë duhan. Studiuesit krahasuan rezultatet e grafive të gjoksit nga 56 përdoruesi kanabisi me ato të 57 jo-duhanpirësve dhe 33 duhanpirësve.

Ata zbuluan se 3/4 e duhanpirësve të marijuanës kishin emfizemë, një sëmundje e mushkërive që shkakton vështirësi në frymëmarrje dhe gulçim krahasuar me 67% të duhanpirësve të duhanit. Ndërkohë, vetëm rreth 5% e joduhanpirësve kishin të njëjtën sëmundje. Ekipi zbuloi gjithashtu se inflamacioni i rrugëve të frymëmarrjes ishte më i zakonshëm tek duhanpirësit e barërave të këqija sesa dy grupet e tjera të kontrollit, ndërsa gjinekomastia, zmadhimi i indit të gjirit mashkullor i shkaktuar nga një çekuilibër hormonal u gjet në 38% të duhanpirësve të marihuanës, krahasuar me vetëm 11 % të duhanpirësve.

Qendra Alert/Alert.al

A janë lëngjet e shtrydhura më të shëndetshme sesa konsumimi i frutave dhe perimeve

Ekspertë të klinikës Mayo dolën në konkluzion se lëngu i frutave dhe perimeve nuk është më i shëndetshëm sesa të hani ushqime. Kohët e fundit në rrjetet sociale po përhapet tendenca e shtrydhjes së frutave dhe perimeve dhe rekomandohet konsumimi i lëngut sepse gjoja është më i shëndetshëm. Megjithatë, ekspertët nga klinika Mayo pohojnë se lëngjet nuk janë më të shëndetshme sesa të hani fruta dhe perime të plota.

Lëngu përmban shumicën e vitaminave, mineraleve dhe kimikateve bimore (fitonutrientë) që gjenden në fruta. Megjithatë, frutat dhe perimet e plota kanë gjithashtu fibra të shëndetshme, të cilat humbin gjatë shtrydhjes. Disa besojnë se lëngjet janë më të mira sesa të hani fruta dhe perime të plota, sepse trupi juaj mund të thithë më mirë lëndët ushqyese dhe kjo i jep sistemit të tretjes një pushim nga tretja e fibrave. Ata thonë se lëngjet mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit, të forcojnë sistemin imunitar, të largojnë toksinat nga trupi, të ndihmojnë tretjen dhe t’ju ndihmojnë të humbni peshë.

Qendra Alert/Alert.al

Virozat kanë mbërthyer vendin, trajtimi që duhet të marrim

Në këtë periudhë është e zakonshme që të vuajmë nga virozat dhe ftohjet. Është e qartë se do të ishte e rëndësishme të mos sëmuremi, dhe në këtë, parandalimi është thelbësor. Që në fillim të stinës së vjeshtës, për shembull, do të ishte e këshillueshme që të filloni të konsumoni ushqime që përmbajnë probiotikë natyralë. Në këtë mënyrë do të kujdeseni për florën bakteriale të zorrëve tuaja, nga e cila varen shumë funksione të trupit, kryesisht ai i rregullimit të sistemit tuaj imunitar.

Por nëse pavarësisht këtyre ju kap gripi, do të pyesni veten se çfarë mund të bëni për t’u shëruar sa më shpejt të jetë e mundur? Natyrisht, vëmendje duhet t’i kushtohet rrezikut të bronkitit dhe pneumonisë, që janë shpesh pasoja të pakëndshme të një gripi të parëndësishëm. Prandaj, komunikimi me mjekun tuaj duhet të jetë thelbësor.

Për sa i përket të ushqyerit, do të ishte mirë të zgjidhni ushqime që do t’ju ndihmojnë të përballeni me armët e duhura me “armikun”.

Uji dhe lëngjet e tjera

Ethet, të përzierat, diarreja dhe të vjellat mund të çojnë në humbje të konsiderueshme të lëngjeve dhe dehidrim. Pirja e ujit do të ndihmojë në mbajtjen e trupit tuaj të hidratuar dhe mund të parandalojë lodhjen që shpesh rezulton nga dehidratimi.

Supa

Rezulton se nënat tona kishin të drejtë kur na sillnin tasin me supë të nxehtë pule, ose lëngun e pulës sa herë ishim me grip. Pirja e lëngjeve të ngrohta mund të rrisë shpejtësinë e mukusit të hundës…që është e barabartë me më pak kongjestion (bllokim hundësh).Gjithashtu, supat dhe lëngjet e mishit janë të lehta për t’u tretur dhe llogariten në marrjen e lëngjeve, kjo është arsyeja pse ato ju hidratojnë.

Çaj bimor

Ashtu si supat e nxehta, çaji i nxehtë mund të ndihmojë në uljen e kongjestionit. Çajrat gjithashtu mund të jenë shumë qetësues dhe t’ju ndihmojnë në procesin e rikuperimit.

Shumë çajra bimor përmbajnë gjithashtu veti antioksiduese dhe anti-inflamatore, të cilat mund të mbështesin trupin pasi sistemi imunitar punon për të luftuar sëmundjet. Përveç kësaj, çaji mund të ndihmojë në hidratim.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është një nga ushqimet më të mira për kur jeni të sëmurë falë vetive të tij antivirale, antibakteriale dhe anti-inflamatore. Xhenxhefili gjithashtu ndihmon në mënyrë të konsiderueshme në parandalimin e sëmundjeve të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. Përveç shijimit të çajit me xhenxhefil, provoni të shtoni rrënjë xhenxhefili të papërpunuar në smoothie, supa ose lëng mishi.

Qendra Alert/Alert.al