Menu

aksident

Përplasen katër makina në aksin Lezhë-Shkodër, raportohet për disa të plagosur

Një aksident ka ndodhur në aksin Lezhë-Shkodër teksa 4 automjete janë përplasur. Sipas njoftimeve paraprake, nga përplasja kanë mbetur disa të plagosur.

Ata janë dërguar në spitalin e Lezhës.

Ndërkohë një prej automjeteve ka përfunduar jashtë rrugës ndërsa trafiku është rënduar.

Gjatë 24 orëve të fundit, nga policia janë pezulluar 66 leje drejtimi, nga të cilat 48 për drejtim mjeti me shpejtësi tej normave të lejuara dhe 18 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit apo në gjëndje të dehur.

Gjithashtu, janë ndëshkuar me masë administrative 2356 drejtues mjetesh, për shkelje të Kodit Rrugor që përbëjnë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore, konkretisht për parakalime të gabuara, shpejtësi mbi normat e lejuara, përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjetit, mosrespektim të semaforit, mospërdorim të kaskës mbrojtëse dhe mosvendosje të rripit të sigurimit, si dhe për mosrregullim shpejtësie dhe manovra të rrezikshme në rrugë.

alert.al/

Aksident në Durrës, përplasen 5 makina në Currila, plagoset një vajzë e re

Një aksident ka ndodhur mëngjesin e sotëm në qytetin e Durrësit. Ngjarja ndodhi rreth orës 05:40 të mëngjesin pranë Currilave.

Pesë automjete janë përplasur, duke pësuar dëme të konsiderueshme materiale, teksa një vajzë e re sipas dëshmitarëve ka mbetur e plagosur. Ajo është transportuar me ambulancë në spital. Policia ka kryer veprimet hetimore në vendin e ngjarjes dhe po punon për zbardhjen e rrethanave.

alert.al/

Ambulanca kalon me semafor të kuq, përplas një këmbësore dhe dy makina, për të shpëtuar të sëmurën

Transportimi i një të sëmure me urgjencë drejt spitalit, ka shkaktuar një aksident në zonën e 21- Dhjetorit, në kryeqytet.

Njoftimi i policisë:

Me datë 27.06.2021, rreth orës 14:45, tek 21-Dhjetori, mjeti me drejtues G. M., duke transportuar një shtetas të sëmurë për në spital, ka vazhduar lëvizjen me semafor të kuq, dhe ka aksidentuar këmbësoren shtetasen A. M., 23 vjeçe dhe dy mjete. Si pasojë është dëmtuar këmbësorja shtetasja A. M., 23 vjeçe, e cila ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave të aksidentit.

alert.al/

Një automet tip Smart ka shpërthyer në flakë pak minuta më parë te kthesa e Kamzës në Tiranë. Mjeti ka marrë flakë sapo ngjit kthesën, në autostradë, ndërsa shoferi e ka braktisur.

Rruga, siç shihet dhe nga pamjet e mëposhtme ka qarkullim të lart mjetesh, ndërsa Smarti që ka shpërthyer në flakë lëviz mbrapsht në mënyrë të pakontrolluar duke qenë se është i ndezur. Shoferi ka dalë nga mjeti sapo kanë nisur flakët dhe ka lënë në rrugë.

Po ashtu, nga pamjet shihet se edhe mjetet e tjera janë të rrezikuara pasi Smart-i është në lëvizje dhe një “rrip” zjarri përshkon diagonalisht autostradën nga benzina e derdhur në të.

Njoftimi i Policisë

Më datë 23.06.2021, rreth orës 09:45, tek mbikalimi i Casa Italias, me drejtim lëvizje Tiranë-Durrës, ka marrë flakë në lëvizje mjeti me drejtuese S. E., 33 vjeçe, ku ka vetëm dëme materiale.

Grupi hetimor po punon për përcaktimin e rrethanave të ngjarjes.

alert.al/

Përplasi dy makina tek Casa Italia dhe iku nga vendngjarja, zbulohet 22-vjeçari

Zbardhet ngjarja te Casa Italia, në Tiranë, ku drejtuesi i nje mjeti përplasi dy makina dhe u largua me shpejtësi. Ai është një 22-vjeçar, që me sa duket ka ikur në panik për t’u fshehur.

Njoftimi i Policisë

Në vijim të veprimeve hetimore, për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të aksidentit rrugor i ndodhur me datë 19.06.2021, në rrugën Interurbane kryesore Vorë-Tiranë, tek mbikalimi i Casa-Italias, ku një drejtues automjeti i paidentifikuar aksidentoi duke u larguar nga vendngjarja automjetin me drejtues shtetasin N. R., dhe për pasojë automjeti ka përplasur edhe automjetin tjeter me drejtues shtetasin D. P. Specialistët e Komisariatit Rajonal te Policise Rrugore Tirane në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Nr.3 dhe Komisariatin e Policisë Nr.6, bënë të mundur identifikimin dhe ndalimin me iniciative të drejtuesit të automjetit që u largua nga vendi i aksidentit shtetasi me iniciale J. L., 22 vjeç.

Ky shtetas, dyshohet se me datë 19.06.2021, duke drejtuar automjetin e tij në rrugën Interurbane kryesore Vorë-Tiranë, tek mbikalimi i Casa-Italias, ka aksidentuar dy automjete në levizje dhe më pas është larguar nga vendi i aksidentit pa u dhënë ndihmën e parë të demtuarve. Gjithashtu ky shtetas dyshohet se ka ndërhyrë për të riparuar automjetin e dëmtuar si pasojë e aksidentit rrugor, me qëllim fshehjen e gjurmëve të aksidentit.

Materialet u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprat penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”, “Largimi nga vendi i aksidentit” si dhe “Veprime që pengojnë zbulimin e së vertetës”.

alert.al/

(Video) Vajza në Korçë i jep gaz mjetit dhe përfundon në trotuar, plagos këmbësorin

Një aksident ka ndodhur mëngjesin e kësaj të mërkurë tek këmbimi valutor në Korçë.

Një vajzë e cila drejtonte mjetin ‘Tip Benz’ teksa ishte duke parkuar i ka dhënë gaz automjetit duke përfunduar mbi trotuar. Si pasojë ka mbetur i lënduar një person i cili ishte duke kaluar në trotuar. Sipas burimeve i lënduari ka dëmtime të shumta në këmbë.

Vdesin në krye të detyrës 2 elektriçistë të OST-së në Roskovec

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në fshatin Jagodinë të Roskovecit, ku kanë humbur jetën dy elektriçistë. Policia bën me dije se punonjësit e OST-së u dëmtuan si pasojë e rrëzimit të një shtylle të tensionit të lartë.

Plagët e shumta kanë rezultuar fatale për punonjësit Gjergj Duka, 50 vjeç, banues në Kuçovë dhe Bashkim Saliasi, 64 vjeç, banues në Mallakastër.

Njoftimi i Policisë:

Sot rreth orës 10:30, në fshatin Jagodinë, Roskovec, te nënstacioni elektrik, ka rënë një shtyllë elektrike e tensionit të lartë, dhe për pasojë janë dëmtuar dy punonjës të elektrikut (OST) të cilët ishin duke punuar. Si pasojë e dëmtimeve të mara, kanë ndërruar jetë të dy punonjësit, shtetasit Gj. D., 50 vjeç, banues në Kuçovë dhe B. S., 64 vjeç, banues në Mallakastër.

Grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.

alert.al/

I rrëzon era nga çatia, plagosen dy punëtorët në Sarandë, njëri dërgohet me helikopter në Tiranë

Dy persona të cilët po punonin në një çati shtëpie në një fshat të Sarandës janë rrëzuar nga era e fortë. Ata kanë rënë në tokë, duke marrë dëmtime të rënda fizike.

Dy punëtorët Mehmet Metali, 35 vjeç dhe Sokol Cukari, 31 vjeç menjëherë u transportuan në urgjencën “Stefan Mekshi” në Sarandë.

Njeri prej tyre, Sokol Cukari i është nënshtruar operacionit në këmbë ndërkohë që 35-vjeçari Metali, për shkak të dëmtimeve në shtyllën kurrizore u transportua me helikopter drejt spitalit të Traumës në Tiranë.

Informacion paraprak

Në orën 14:30, në spitalin e Sarandës janë paraqitur për të marrë ndihmë mjekësore, jashtë rrezikut për jetën, shtetasit S. Ç., 31 vjeç dhe M. M., 35 vjeç, të cilët dyshohen se janë rrëzuar aksidentalisht nga një objekt ku po kryenin riparime në fshatin Shelegar, Sarandë.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

alert.al/

Aksident tek ish Misto-Mame në Tiranë, mjeti humb kontrollin dhe del nga rruga, përplas dy këmbësore

Një aksident ka ndodhur tek ish Misto-Mame ku dy këmbësore janë goditur nga një automjet.

56-vjeçari Sh.T, ka humbur kontrollin e mjetit dhe ka dalë nga rruga duke përplasur këmbësoret L. K., 23 vjeçe dhe D. D., 60 vjeç.

Ato ndodhen në spital jashtë rrezikut për jetën. Nga ana tjetër një automjet ka marrë flakë tek Kopështi Botanik si pasojë e një difekti teknik.

NJOFTIMI NGA POLICIA

Rreth orës 17:00, pranë Kopështit Botanik,dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në lëvizje mjeti në pronësi të shtetasi D.D, ku ka vetëm dëme materiale.

Rreth orës 17:10, në ish Misto-Mame, shtetasi Sh. T., 56 vjeç, ka humbur kontrollin e mjetit duke dalë jashtë rruge. Si pasojë ka aksidentuar dy këmbësore shtetasit L. K., 23 vjeçe dhe D. D., 60 vjeç, të cilët ndodhen në spital, jashtë rrezikut për jetën.

Vijon puna nga Grupi Hetimor për sqarimin e plotë e rrethanave të ngjarjes.